Az osztatlan tanárképzés bemutatása

Az osztatlan tanárképzés bemutatása

Osztatlan tanárképzés az ELTE-n

A tanári pályára készülő fiatalok osztatlan képzési rendszerben végezhetik egyetemi tanulmányaikat. Ez azt jelenti, hogy a diákok az érettségit követően, sikeres felvételi után azonnal megkezdhetik kétszakos tanári képzésüket, aminek a végén mesterszakos diplomát szereznek. A szakok párosításánál nagy előnyt jelent, hogy Egyetemünk a közismereti tanárképzés talán legszélesebb választékát kínálja a bölcsészettudományi, természettudományi és az informatikai képzési területeken (tájékoztató). Meghirdetett szakjaink száma több mint 30, a jelentkezők több mint 300 szakpárosításból választhatnak. Többek között ezért is az ELTE a legjobb választás a pedagóguspályát választók számára.

Két képzési helyen is hirdetünk nappali, osztatlan tanári képzéseket: Budapesten és Szombathelyen. A budapesti képzések szervezését a Tanárképző Központ, a szombathelyi képzések szervezését a Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ végzi, a Felvételi tájékoztatóban is így találhatóak meg a meghirdetett szakpárok (a budapesti képzési hely meghirdetései). A szakok és a budapesti szakfelelősök listája karonként is böngészhető.

Az osztatlan tanárképzés felépítése 2022-től

A közismereti tanárképzésben tanári szakképzettség osztatlan, kétszakos képzésben szerezhető, kivéve a természettudomány-környezettan tanári szakot. A képzés időtartama 10 félév (5 év), a megszerzett végzettséggel általános és középiskolában is lehet tanítani. A képzés mesterszintű oklevelet ad, és az érdeklődő hallgatók a diploma megszerzése után több irányban is továbbtanulhatnak: doktori képzések, rövid ciklusú képzések, tanár-továbbképzések, diplomaszerzést követő Erasmus+ programok.

A Budapesten végezhető osztatlan tanárképzésben a természettudomány-környezettan tanári szak kivételével minden esetben két szakot kell választani, így is találhatóak meg a szakpárok a Felvételi tájékoztatóban. A felvételi követelménye az adott szakpárra az Oktatási Hivatal által meghatározott érettségi követelmények teljesítése, a sikeres érettségi vizsga és az érintett szakokon gyakorlati vizsga teljesítése (ének-zene tanár, mozgóképkultúra és médiaismeret-tanár, testnevelő tanár, vizuáliskultúra-tanár). Pályaalkalmassági vizsgálatot az ELTE a felvételi időszakban nem szervez. Sikeres felvételit követően a hallgatók a szakpárjuk alapján egy alapkarhoz kerülnek, itt tudják majd a tanulmányi és adminisztratív ügyeiket intézni a beiratkozástól a záróvizsgáig (alapkarok listája). Az aktuális felvételi eljárásról az alábbi oldalon olvasható bővebb információ.

Az osztatlan, kétszakos tanárképzésben a tanulmányokat a két tanárszakon egyszerre kell megkezdeni és befejezni. A záróvizsgára bocsátás feltétele mindkét tanárszakon a tanulmányok lezárása, beleértve a szakdolgozat elkészítését és az összefüggő egyéni iskolai gyakorlat teljesítését is. A kétszakos tanárképzésben az oklevél kiadásának feltétele a két tanárszak képzési és kimeneti követelményeinek teljesítése, a záróvizsga sikeres letétele és a nyelvvizsga követelményeinek teljesítése.

Osztatlan tanárképzés 2021-ig