Osztatlan tanárképzés
Tájékoztató az osztatlan tanárképzés felvételi eljárásáról
Tájékoztató a 2025. évi általános felvételi eljárásról az ELTE osztatlan tanárképzésének vonatkozásában
A felsőoktatási felvételi eljárás szabályait és a felsőoktatási intézmények 2025 szeptemberében induló képzéseinek felvételi hirdetményeit a Felsőoktatási felvételi tájékoztató tartalmazza, amely elektronikusan a www.felvi.hu weboldalon érhető el. Az alábbi tájékoztató a 2025 szeptemberében induló képzések Felsőoktatási felvételi tájékoztatója alapján készült, az ELTE osztatlan tanárképzésére vonatkozó információk kiemelésének céljából. A Felsőoktatási felvételi tájékoztató részletes megismerését azonban nem helyettesíti.
Az ELTE Tanárképző Központjának 2025. évi őszi félévére meghirdetett osztatlan tanárképzési szakjai ITT tekinthetőek meg. A felvételi eljárás meghirdetései 2024. december 18-tól válnak elérhetővé, a jelentkezés 2025. február 15-ig lehetséges (a határidő jogvesztő). Az aktuális információkat az alábbi ismertető tartalmazza.
A felvétel feltételei az osztatlan tanárképzés tekintetében:
- érettségi bizonyítvány,
- az adott szakra meghatározott legalább kettő, az érettségi pontokba beszámítható érettségi vizsgaeredmény a megfelelő szinten (közép- vagy emelt szint),
- részvétel az előírt kizáró jellegű vizsgán (gyakorlati vizsga),
- a felvételi összpontszámnak el kell érnie a 280 vagy 260 pontos minimumpontszámot.
A felsőoktatási felvételi eljárás részletei: menetrend, határidők
A jelentkezés módja
A felsőoktatási felvételi eljárásra történő jelentkezés elektronikusan történik a felvi.hu honlap E-felvételi szolgáltatásán keresztül.
Pályaalkalmassági vizsgálat
Felhívjuk figyelmüket, hogy az ELTE nem szervez bemeneti vizsgaként pályaalkalmassági vizsgálatot az osztatlan tanári szakra jelentkezőknek.
Ének-zene, mozgóképkultúra- és médiaismeret, testnevelő és vizuális kultúra gyakorlati vizsga
A vizsgákkal kapcsolatos tájékoztatók a Felvételizőknek menüpont alatt ITT olvashatóak.
Vizsgadíjak
A gyakorlati vizsgáknak 4000 Ft-os vizsgadíja van. A felvételizőket a Tanárképző Központ értesíti a vizsgadíj befizetésével kapcsolatos átutalási információkról, a befizetés határidejéről és módjáról az e-felvételi rendszerben megadott ímélcímen. A vizsgadíj minden vizsga esetében intézményenként maximum 4000 Ft egyszeri díj lehet. Azon felvételizőknek, akiknek kettő vagy több vizsgán kell részt venniük az adott intézményben is csak egyszeri 4000 Ft-os díjat kell befizetniük. A vizsgadíj befizetésének elmulasztása a felvételi eljárásból való kizárást von maga után.
A ponthatár-megállapítás, a besorolási- és a felvételi döntés
A jelentkező felvétele a megjelölt jelentkezési helyre az ott meghatározott ponthatártól és a felvételiző általa elért felvételi összpontszámtól függ. Az a jelentkező, aki jelentkezési kérelmében megjelölt képzés esetében elérte a felvételi ponthatárt, besorolást, illetve felvételt nyert, aki nem éri el, az nem vehető fel az adott jelentkezési helyre.
A jelentkezők számát, illetve teljesítményét megismerve a felsőoktatási intézmények dönthetnek úgy, hogy minőség védelme érdekében a jogszabályi előírásnál magasabban határozzák meg a ponthatárt. Ebben az esetben az is előfordulhat, hogy egy adott szakon, szakképzésben az intézmény nem használja ki a teljes kapacitását! Előfordulhat, hogy megfelelően felkészült jelentkezők hiányában vagy egyéb okok (például az oktatáshoz szükséges, a felvétel alapvető feltételeit teljesítő minimális létszámnál kevesebb jelentkező) miatt egyes jelentkezési helyeken a meghirdetés ellenére sem indul új évfolyam.
Pontszámítás módja, intézményi pontok
Azon osztatlan közismereti tanárképzés esetében, ahol legalább az egyik szakképzettségre (ének-zene tanár, mozgóképkultúra- és médiaismeret-tanár, testnevelőtanár, vizuáliskultúra-tanár) történő felvétel feltétele gyakorlati vizsga teljesítése, a felvételi összpontszámot az intézményi pontok hozzáadása nélkül kell meghatározni. Egy vizsgán összesen maximum 200 pont szerezhető a vizsgaeredmény duplázásával, ehhez adódik hozzá a közismereti tanárszakon az érettségi vizsgatárgy százalékos eredménye alapján szerezhető ugyancsak 100 pont (duplázva 200). Két gyakorlati vizsga esetén a két vizsga maximum 200 pontjai adódnak össze.
Az ELTE osztatlan tanárképzésében az alábbi jogcímek alapján szerezhető intézményi pont (maximálisan 100 pont)
Érettségiért járó többletpont
Emelt szintű érettségiért járó többletpont
Az emelt szintű érettségiért (vagy azt kiváltó felsőfokú felvételi szakmai vizsgáért) kapható, ha az érettségi pontokba beszámító a vizsgatárgy, és ha az érettségi pontot a legalább 45%-os emelt szintű érettségi eredményéből számítják (tárgyanként 50 pont, maximum 100 pont).
80% feletti középszintű érettségi eredményért járó többletpont
A középszintű érettségiért kapható, ha a jelentkező elérte a 80%-os eredményt és ebből számítják számára az érettségi pontot (tárgyanként 33 pont, maximum 66 pont).
Nyelvismeretért járó többletpont
Azon szakokat leszámítva, amelyek esetében a felvételi pontszám kizárólag a gyakorlati felvételi vizsgán nyújtott teljesítményen alapul, nyelvtudás jogcímen a jelentkező a jelenlegi rendszerben, ill. feltételekkel, az alábbi pontokat kapja:
-
B2 (középfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsga: 28 pont
-
C1 (felsőfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsga: 50 pont.
A nyelvismeretért maximum 50 pont szerezhető.
Amennyiben a jelentkező egy adott idegen nyelvből egyidejűleg nyelvvizsga és emelt szintű érettségi vizsga alapján is jogosult lenne többletpontra, akkor a többletpontokat csak egyszer, a számára kedvezőbb pontszámot biztosító jogcímen kapja meg.
Tanulmányi versenyen elért eredményért járó többletpont
OKTV
1−10. helyezés: 100 pont, 11−20. helyezés: 50 pont, 21−30. helyezés: 25 pont
Nemzetközi Tudományos Diákolimpia
Ha adott szakon pontot adó érettségi tárgyból ért el eredményt a felvételiző egyéni indulóként:
1−3. helyezés: 100 pont.
Országos Művészeti Tanulmányi Verseny
1−3. helyezés (egyéni indulóként): 20 pont
Esélyegyenlőség jogcímen kapható többletpont
Azon szakokat leszámítva, amelyek esetében a felvételi pontszám kizárólag a gyakorlati felvételi vizsgán nyújtott teljesítményen alapul, esélyegyenlőség jogcímen a jelentkező az eddigi rendszerben, ill. feltételekkel kategóriánként (hátrányos helyzet, fogyatékosság, gyermekgondozás) 30 pontot kaphat. Esélyegyenlőség jogcímen legfeljebb 60 pontot lehet szerezni. Esélyegyenlőség jogcímen csak abban az esetben lehet pontot szerezni, ha a jelentkező más jogcímen legalább 280 pontot szerzett.
Sportteljesítményért kapható többletpont
Azon szakokat leszámítva, amelyek esetében a felvételi pontszám kizárólag a gyakorlati felvételi vizsgán nyújtott teljesítményen alapul, sportteljesítmény jogcímen a jelentkező az eddigi rendszerben, ill. feltételekkel, a meghatározott pontokat kapja. Sportteljesítmény jogcímen csak abban az esetben lehet pontot szerezni, ha a jelentkező más jogcímen legalább 280 pontot szerzett.
Munkatapasztalatért járó többletpont
Legalább egy éves munkatapasztalat köznevelési intézményben pedagógusi munkakörben: 20 pont.
Nemzetiségi tanári szakokra történő jelentkezésért járó többletpont
Egy szakpár esetén egyszer számítható: 10 pont.
Szakspecifikus intézményi pont az osztatlan tanárképzésben
Az osztatlan tanárképzésben a kémiatanári szakpártag esetén a felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél (elfogadott végzettség: vegyész technikus) esetén 32 pont, és a szakképesítésért (elfogadott végzettség: műszeres analitikus, gyógyszeripari szaktechnikus) 40 pont adható.