Összefüggő egyéni iskolai gyakorlat
Az összefüggő egyéni iskolai gyakorlat célja, hogy megalapozza a jelölt szakmai fejlődését. A tanárjelöltek megtapasztalják a pedagógusszerepek összetettségét, sokféleségét, komplex formában gyakorolják, fejlesztik mindazokat a kompetenciáikat, amelyek a pedagógussá váláshoz, saját pedagógusidentitásuk tudatosításához, formálódásához hozzájárulnak. A gyakorlat alapvető feladata, hogy a jelöltek szaktárgyaik tanítása és az egyéb tevékenységeik során pedagógusi munkájukhoz reflektív módon, egyfajta „kutatói” attitűddel viszonyuljanak, készüljenek fel a tanulók megismerésére, a tanulócsoportok sajátosságainak megértésén alapuló, tényekre alapozott folyamat tervezésére. Gyakorolják, hogy eredményeiket folyamatosan építsék be munkájukba, osszák meg pedagóguskollégáikkal. Cél annak elősegítése, támogatása is, hogy a pedagógusok és jelöltek pedagógusközösségek tagjaivá váljanak, tapasztalják meg a szervezet életében való tudatos, aktív részvétel, az egymástól tanulás csoportos, az innováció közösségi formáinak az előnyeit; továbbá, hogy megtanuljanak felelősséget vállalni saját munkájukért, szakmai fejlődésükért. A gyakorlati felkészítés sorában kiemelkedő jelentőségű, hogy a tanárjelölt ebben a gyakorlati formában komplexen gyakorolhatja, fejlesztheti mindazokat a kompetenciákat, amelyek fontosak számára a pedagógussá váláshoz.
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a 2021. tavaszi félévtől a Neptunban meghirdetett kérvénnyel mindig csak a következő félévben kezdődő gyakorlatokra jelentkezhetnek. Ezért a Neptun-kérvényt minden félévben elérhetővé tesszük. A jelentkezéshez az Ügyintézés > Kérvények menüpont alatt találja az űrlapot.
A 2021/2022-es tanév őszi félévében kezdődő összefüggő egyéni iskolai gyakorlatra a Neptunban 2021. február 8. – 2021. március 9. között tudnak jelentkezni. Az Erasmus+ programban részt vevő hallgatókra ettől eltérő szabályozás vonatkozhat.
Kérjük, hogy a Neptun-kérvény kitöltésénél a következő szempontokat vegyék figyelembe:
a) Az egyéni összefüggő (hosszú) tanítási gyakorlatra kizárólag a Neptun-kérvény kitöltésével lehet jelentkezni. Ha a hallgató a gyakorlatot a 2021/2022-es tanévben nem az őszi, hanem csak a tavaszi félévben szeretné elkezdeni, akkor a gyakorlatra 2021 szeptemberében kell jelentkeznie. A Neptun-kérvényt passzív státuszban lévő hallgatók is kitölthetik, amennyiben nyilatkoztak erről korábban a Neptunban.
b) A Neptun-kérvény megjegyzés rovatában fel lehet tüntetni az ELTE partnerintézményei közül annak az intézménynek a nevét, ahová a hallgató szívesen kerülne. Ha több ilyen intézmény van, akkor többet is meg lehet jelölni. Ha a hallgató a Neptun-kérvényben jelentkezéskor több partneriskolát megnevez, vagy megadja a tartózkodási helyét, akkor a TKK ezt igyekszik figyelembe venni a lehetőségeken belül.
Az ELTE partnerintézményeinek listája ide kattintva elérhető.
c) Ha a hallgató nem ELTE partnerintézménybe szeretne kerülni, abban az esetben az összefüggő egyéni iskolai gyakorlat Neptun-kérvényéhez lehet befogadó nyilatkozatot csatolni, és erről nem kell külön kérvényt írni.
Amennyiben a gyakorlattal kapcsolatban konkrét kérdése lenne, kérjük keresse munkatársainkat a gyakorlat@tkk.elte.hu címen.
Az osztatlan tanárképzés gyakorlataihoz kapcsolódó dokumentumokat a hallgatónak kell feltöltenie kizárólag online formában, az erre a célra létrehozott mooc felületen /mooc.elte.hu/. Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a canvas.elte.hu és a mooc.elte.hu két különböző rendszer és a két felületnek nincsen kapcsolódása egymással.
A kurzushoz a tanárjelöltek a számukra levélben küldött regisztrációs link segítségével férhetnek hozzá, a kurzusban részt vesz továbbá minden tanár és szakmódszertanos oktató is. Amennyiben a felülettel kapcsolatos további kérdése van, hibát észlel, vagy változtatást szeretne kérni az adatokban, kérjük, írja meg a gyakorlat@tkk.elte.hu címre.
A szombathelyi képzési helyre vonatkozó további információkat itt olvashatja.
Tájékoztató a gyakorlatokról
A Tanárképző Központ a következőkben tájékoztatja Önöket a szaktárgyi tanítási és az összefüggő egyéni iskolai gyakorlatokra történő jelentkezés változásairól az osztatlan tanárképzésben.
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a 2021. tavaszi félévtől a Neptunban meghirdetett kérvénnyel mindig csak a következő félévben kezdődő gyakorlatokra jelentkezhetnek. Ezért a Neptun-kérvényt minden félévben elérhetővé tesszük.
Ez jelen esetben azt jelenti, hogy a 2021/2022-es tanév őszi félévében kezdődő gyakorlatokra 2021. február 8-tól 2021. március 9. 17 óráig adhatják be a Neptun-kérvényt, a 2021/2022-es tanév tavaszi félévében kezdődő gyakorlatokra nem. A 2021/2022-es tanév tavaszi félévében kezdődő gyakorlatokra 2021 szeptemberében lehet jelentkezni.
További fontos tudnivalóka jelentkezésről:
- a jelentkezés első két hetében, 2021. február 8-tól február 22-ig díjmentesen lehet jelentkezni mindkét gyakorlatra;
- az összefüggő egyéni iskolai gyakorlat kérvényéhez lehet fájlt, befogadó nyilatkozatot csatolni; ha nem partneriskolába jelentkeznek, és erről nem kell külön kérvényt írni;
- mindkét gyakorlat esetén a pótjelentkezés időszakában, 2021. február 23-tól 2021. március 9-én 17 óráig csak az adminisztratív határidő elmulasztásáért járó díj ellenében (3500 Ft) lehet jelentkezni;
- a pótjelentkezési időszakban az adminisztratív határidő elmulasztásáért járó díjat a Neptun automatikusan kiveti a hallgatóra.
Üdvözlettel:
A Tanárképző Központ munkatársai
(2021. január 21.)
Tájékoztatók a gyakorlatról
- Néhány ötlet a digitális oktatásra és az online szabadidős tevékenységekre (2020. 11. 28.)
- Járványhelyzettel kapcsolatos tájékoztató a szaktárgyi tanítási és az összefüggő egyéni iskolai gyakorlaton levő hallgatóknak (2020. 09. 23.)
- A tanár szakos hallgatóknak az érettségi vizsgákon való részvételéről és a hosszú gyakorlat időtartamáról (2020. 04. 22.)
- Az összefüggő egyéni iskolai gyakorlat időkerete (2020. 03. 22.)
- Az összefüggő egyéni iskolai gyakorlat koncepciója (OTAK)
- Az összefüggő egyéni iskolai gyakorlat koncepciója a 2, 4 és 5 féléves tanári mesterképzésben (RTAK)
- Kiegészítő információk az összefüggő egyéni iskolai gyakorlatról (2019. 02. 15.)
- Az összefüggő egyéni iskolai gyakorlat eljárásrendje (osztatlan tanári)
- Az összefüggő és a szaktárgyi tanítási gyakorlat eljárásrendje (rövid ciklusú tanári mesterképzés)
- Az összefüggő egyéni iskolai gyakorlat hallgatói kérdőíve (Neptunban elérhető)
- Az online tájékoztató fórum PPT-je a 2021 tavaszán az összefüggő egyéni iskolai gyakorlatot kezdő hallgatók számára (2021. 02. 23.)
- Levél az ELTE hallgatóinak összefüggő egyéni iskolai gyakorlatát támogató mentorok, konzulens tanárok részére (2021. 03. 04.)
- Levél a tanítási gyakorlaton lévő hallgatók részére (2021. 03. 04.)
- Tudnivalók a tanítási gyakorlatok teljesítéséről a 2021. tavaszi félévben (2021. 03. 04.)
A Canvasba feltöltendő dokumentumok (2020/2021-es tanév tavaszi félév)
- Dokumentumok az osztatlan tanárképzéshez jelenléti, hibrid és online gyakorlathoz
- Bejelentőlap bemutatóóráról/foglalkozásról/bemutatómunkáról (Word) (feltöltendő legalább 10 munkanappal korábban)
Mindkét szakon szükséges 1-1 bemutatóórát tartani, a hallgató választhatja, hogy melyik szakjából melyik félévben tartja. A hallgató tarthatja mindkét szakjából a két bemutatóóráját ugyanabban a félévben. - Jegyzőkönyv a bemutatóóráról/foglalkozásról (Word)
- Igazolólap a félévről (Word)
- Értékelőlap a félévről (Word)
- Változásbejelentő (Excel)
- Befogadónyilatkozat (Word)
- Bejelentőlap bemutatóóráról/foglalkozásról/bemutatómunkáról (Word) (feltöltendő legalább 10 munkanappal korábban)
- Dokumentumok a 2, 4 és 5 féléves tanári mesterképzéshez jelenléti, hibrid és online gyakorlathoz
A dokumentumok feltöltési határideje a 2020/2021-es tanév tavaszi félévében gyakorlatot kezdő hallgatók számára: 2021. június 9. (szerda)
A dokumentumok feltöltési határideje a 2020/2021-es tanév őszi félévében gyakorlatot kezdő hallgatók számára: 2021. május 12. (szerda)