Gyakorlati vizsga az osztatlan tanárképzésben
Gyakorlati vizsgák az osztatlan tanárképzésben
Az osztatlan tanárképzés felvételi eljárásának során gyakorlati vizsga szervezhető a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. évi kormányrendelet szerint. Az ELTE Tanárképző Központja három művészeti jellegű és a testnevelő osztatlan tanári szakon szervez gyakorlati vizsgát. Ennek értelmében az ének-zene tanár, a mozgóképkultúra és médiaismeret-tanár, a vizuáliskultúra-tanár és a testnevelő tanár osztatlan tanári szak választása esetén a jelentkezőknek gyakorlati vizsgán is részt kell venniük. Ha a szakpár mindkét tagján gyakorlati vizsga az előírt, abban az esetben mindkettőn részt kell venni.
A vizsga díja: 4000 Ft. A felvételizőket a Tanárképző Központ levélben értesíti a vizsgadíj befizetésével kapcsolatos átutalási információkról és a befizetés határidejéről. A vizsgadíj minden vizsga esetében intézményenként maximum 4000 Ft egyszeri díj lehet. Azon felvételizőknek, akiknek kettő vagy több vizsgán kell részt venniük az adott intézményben is csak egyszeri 4000 Ft-os díjat kell befizetniük.
Az alábbi információk tájékoztató jellegűek.
Ének-zene tanár
A felvételizőtől a vizsgabizottság előzetesen összeállított listát kér, amelyen szerepelnie kell a vizsgára hozott zongora- (illetve zongora- és egyéb hangszeres) daraboknak – amennyiben a jelentkező műdalt is hoz, a dal zeneszerzőjét és címét szintén fel kell tüntetni a lapon.
A felvételi gyakorlati vizsga részei:
1. szolfézs-zeneelmélet (max. 20 pont):
Lapról éneklés: rövid barokk recitativo-, vagy áriarészlet éneklése szolmizálva, a bizottság által adott kottából. Összhangzattani alapismeretek: minimális követelmény a négyszólamú, szűk szerkesztéses játékmód ismerete, illetve összetett autentikus kadencia (I-IV-V-I) zongorán való lejátszása, legfeljebb 2# – 2b előjegyzésű hangnemkörben.
2. A) zongora, B) zongora és egyéb hangszer (max. 20 pont):
Lehetőségek:
A) két szabadon választott, különböző stíluskorszakból származó zongoradarab előadása;
B) egy zongorára írt, illetve egy más hangszerre írt mű előadása. (Minimális követelmény: a zeneiskolák 2–3. osztályának megfelelő hangszeres tudás.)
3. népzene / magánének / (max. 20 pont):
3.1. Kodály Zoltán: A magyar népzene c. könyvéből az alábbi 20 népdal megtanulása (egy versszakkal, emlékezetből): Szöveges rész: Zörög a kocsi…, Juhászlegény…, A búbánat…, Kalapom a Tiszán…, Sej, verd meg Isten…
Példatár: 4, 21, 34, 47, 62, 67, 98, 114, 165, 178, 186, 228, 245, 252, 346.
Az előadandó népdalt a bizottság választja ki, a dalt kotta nélkül kell előadni – először szöveggel, majd szolmizálva.
3.2. Egy zongorakíséretes műdal előadása – a zongorakíséretről a felvételiző gondoskodik, amennyiben ez nem megoldható, újabb népdal előadása szükséges, a fentebb jelzett módon.
4. zeneirodalmi tájékozottság (max. 20 pont):
Az általános zenei műveltség felmérése a gimnáziumok számára készült ének-zene tankönyvek anyaga alapján.
5. karvezetés (max. 20 pont):
Egy giusto karakterű népdal vezénylése a felvételizőkből álló kórus előtt. A népdalt a felvételi követelményben felsorolt 20 dalból kell kiválasztani.
A gyakorlati felvételi vizsga időpontjáról és helyszínéről a Tanárképző Központ e-mailben értesíti a felvételizőket. A jelentkezők a music@btk.elte.hu e-mail címen tehetik fel előzetes, a tájékoztatással kapcsolatos kérdéseiket.
Mozgóképkultúra és médiaismeret-tanár
Mozgóképkultúra és médiaismeret-tanár szakhoz a következő dokumentumokat kérjük előzetesen elkészíteni:
a) önéletrajz,
b) 2–3000 karakteres (szóközökkel) terjedelmű motivációs levél, amelyben a jelentkező beszámol a szak választásának okairól,
c) 2–3000 karakteres (szóközökkel) terjedelmű esszé a mozgóképkultúra és médiaismeret-tanár sajátos feladatáról.
A szóbeli gyakorlati vizsga elemei:
1. a motivációs levél és az esszé megvitatása, értékelése (25 pont)
2. egy konkrét, a felvételi során megismert mozgóképi szöveg (rövidfilm, reklám, klip, vlog, hír stb.) elemzése és értelmezése (25 pont)
3. egy konkrét, a felvételi során megismert médiahír elemzése és értékelés (25 pont)
4. egy konkrét, a felvételi során megismert társadalmi esemény megvitatása, az esemény hatékony kommunikációs stratégiájának körvonalazása (25 pont)
Az írásbeli művek feltöltésének határidejéről és a feltöltés módjáról, valamint a szóbeli vizsga pontos részleteiről a Tanárképző Központ az e-felvételi rendszerben megadott e-mail címen értesíti az érintett felvételizőket. Csak azok vehetnek részt a szóbeli vizsgarészen, akik előzetesen feltöltik az írásbeli dokumentumokat a megadott felületre.
Vizuáliskultúra-tanár
Vizuáliskultúra-tanár osztatlan tanári szakpártag gyakorlati felvételi vizsga követelményei, melyek tartalmukban megegyeznek a tanítói diplomára épülő, 4 féléves rövidciklusú tanárképzésben előírtakkal.
A jelöltektől előzetesen egy különleges motivációs levelet várunk, pdf formátumban, mely vizuálisan egyéni kivitelezésű, saját alkotásokkal gazdagon illusztrált, tartalmazza a vizuális műveltség megszerzésének eddigi állomásait, és azokat a szakmába vágó részleteket, amik kifejezik, készítője miért jelentkezik éppen a vizuáliskultúra-tanár szakra. A dokumentumot legkésőbb május 2-ig kell feltölteni a TKK által ímélben meghatározott információk alapján. A gyakorlati felvételi vizsgára a felvételiző a következő eszközöket, anyagokat hozza magával: modellrajzi eszközök (ceruza, kréta vagy rajzszén), színes tanulmányi, képalkotó eszközök (festék vagy kréta, színes papírok, olló, ragasztó), A2, A3, A4 méretű rajzlapok, A2 méretű rajztábla, 8-10 önálló otthoni munka. (Ezeket tartalmazhatja a korábban feltöltött dokumentum is.)
A jelenléti vizsga témái, időbeosztása és pontszámai:
1, Büszt modell utáni tónusos ábrázolás, portré (ceruza, kréta, vagy rajzszén A2 méretben).
Rendelkezésre álló idő: 90 perc max. pontszám: 25
2, Színvázlat csendéleti beállítás alapján (szabadon választott színes technika, kréta, akvarell, tempera A3 méret).
Rendelkezésre álló idő: 45 perc max. pontszám: 25
3, Kreatív kompozíciós feladat három színes papír applikációval. (színes papírok, olló ragasztó, max. A3 méretben)
Rendelkezésre álló idő: 45 perc max. pontszám: 25
4, Művészeti műveltségi teszt, beszélgetés és otthoni munkák bemutatása, előre beküldött motivációs levél:
max. pontszám: 25
összesen: 100 pont
A gyakorlati vizsgák időpontja: 2024. 05. 29.
Testnevelő tanár
A testnevelő tanár szakon – függetlenül attól, hogy milyen szakpárral választják, két feltétele van a felvételnek:
- Az egészségügyi alkalmassági igazolása az "egészségügyi lap" bemutatásával. Az Egészségügyi lapot saját kezű aláírással kell bemutatni a gyakorlati vizsga elején. Az egészségügyi alkalmasság igazolásának hiányában a jelentkező a szakra nem nyerhet felvételt.
A testnevelő tanár szakon a képzés ideje alatt bekövetkező esetleges egészségügyi alkalmatlanság kizárhatja a hallgatót a tanulmányok változatlan feltételek melletti befejezéséből. - a gyakorlati felvételi vizsga sikeres teljesítése. A felvételi vizsga hat részből áll, és összesen 200 pontot lehet szerezni vele:
- biológia írásbeli – 40 pont,
- sportjátékok – 60 pont,
- atlétika, torna, úszás – 30-30-30 pont
- küzdősportok – 10 pont.
- A vizsgán maximálisan 100 pont szerezhető, az elérhető 200 pont felezésével.
Figyelem!
A gyakorlati felvételi vizsga összesített pontszáma 0 pont lesz, ha a felvételiző
- a biológia írásbelin nem teljesít legalább 50%-ot, ez eseteben a biológia írásbeli eredménye 0 pont;
- bármely vizsgarészt kihagy, vagy bármely vizsgarészen 0 pontot teljesít.
A felvételi vizsga helyszíne megválasztható, a budapesti és a szombathelyi képzőhelyen letett felvételi vizsgát kölcsönösen elfogadjuk.
A vizsga időpontja:
Szombathelyen 2024. június 3-4.
Budapesten 2024. június 26-27.
Tájékoztató a pótfelvételi eljárásban jelentkezők részére