Szaktárgyi tanítási gyakorlat
Szaktárgyi tanítási gyakorlat - RTAK
Rövid Ciklusú Tanári Mesterképzés
A szaktárgyi tanítási gyakorlat célja és feladata, hogy a tanárjelöltek komplex, önálló feladatokon keresztül ismerkedjenek meg a tanári munkával és a vezetőtanár irányításával gyűjtsenek tapasztalatot a szaktárgy tanításában. A gyakorlat elsődlegesen arra készíti fel a hallgatókat, hogy képesek legyenek tanórákat tervezni, azokat reflektív módon elemezni és az adott tanulócsoport sajátosságaihoz igazodva a szaktárgyi és szakmódszertani szempontok figyelembe vételével megtartani. A szaktárgyi tanítási gyakorlat során a leendő tanárok ismerkedjenek a pedagógusi hivatással, miközben részt vehetnek a szaktárgyi tanítással kapcsolatos − tanórán kívüli − iskolai és tanári tevékenységekben. A tanítási folyamat tervezésének megismerése mellett a tanárjelöltek maguk is tartanak legalább nappali tagozaton 7/10, levelező tagozaton 5 szaktárgyi tanórát/foglalkozást. A gyakorlat további célja, hogy a hallgatók kompetenciái szaktárgyuk oktatási módszertanának területein is fejlődjenek épp úgy, mint a tanulók megismerésében, ismereteik és személyiségük fejlesztésében, tevékenységük értékelésében, a pedagógiai megfigyelésekben, a tanítási órák jegyzőkönyvi rögzítésében, reflektív elemzésében és értékelésében.
- Tájékoztató a szaktárgyi tanítási gyakorlatról pedagógiai gyakorlat nélküli RTAK hallgatóknak
- Tájékoztató a szaktárgyi tanítási gyakorlatról pedagógiai gyakorlattal rendelkező RTAK hallgatóknak
- Tájékoztató prezentáció a 2023-tól felvett RTAK-os hallgatók gyakorlatairól
A szombathelyi képzési helyre vonatkozó további információkat itt olvashatja.
Amennyiben a gyakorlattal kapcsolatban konkrét kérdése lenne, kérjük keresse munkatársainkat a rtak.gyak@tkk.elte.hu címen.
A gyakorlatokra való jelentkezésről
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a 2021. tavaszi félévtől a Neptunban meghirdetett kérvénnyel mindig csak a következő félévben kezdődő gyakorlatokra jelentkezhetnek. Ezért a Neptun-kérvényt minden félévben elérhetővé tesszük. A jelentkezéshez az Ügyintézés > Kérvények menüpont alatt találja az űrlapot.
A 2024/2025-ös tanév tavaszi félévében kezdődő gyakorlatokra (összefüggő egyéni iskolai gyakorlat, szaktárgyi tanítási gyakorlat) 2024. szeptember 11-től 2024. október 9-én 17 óráig adhatják be a Neptun-kérvényt.
Fontos tudnivalók a gyakorlatokra történő jelentkezésről:
- a jelentkezés első két hetében, 2024. szeptember 11-től 2024. szeptember 25-ig díjmentesen lehet jelentkezni a gyakorlatra;
- a pótjelentkezés időszakában, 2024. szeptember 26-től 2024. október 9-én 17 óráig csak az adminisztratív határidő elmulasztásáért járó díj ellenében (4000 Ft) lehet jelentkezni. A pótjelentkezési időszakban az adminisztratív határidő elmulasztásáért járó díjat a Neptun automatikusan kiveti a hallgatóra.
A gyakorlat helyszínei
A szaktárgyi tanítási gyakorlatra a Neptunban történő jelentkezéskor a hallgatók megjelölhetnek ELTE-gyakorlóiskolát, ezt a TKK a lehetőségeken belül igyekszik figyelembe venni. Nem jelölhetnek meg külső gyakorlóhelyet. Az Erasmus+ programban részt vevő és kivételes tanulmányi rendben tanuló hallgatókra ettől eltérő szabályozás vonatkozhat.
A szaktárgyi tanítási gyakorlat helye elsősorban az ELTE gyakorlóiskolája, ezek a következők:
-
ELTE Gyertyánffy István Gyakorló Általános Iskola (néhány általános iskolai tanári szakon)
-
ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium
A megismételt gyakorlatszervezés díja
Felhívjuk a figyelmüket arra, hogy az a hallgató, aki a gyakorlati helyszínről szóló előzetes értesítést követően a gyakorlati eljárásrendben megadott határidőig nem jelzi írásban a TKK-nak, hogy a szaktárgyi vagy az összefüggő egyéni iskolai gyakorlatát nem kezdi meg, a megismételt gyakorlatszervezés díját, 12 000 Ft-ot köteles befizetni. A megismételt gyakorlatszervezés díját akkor is be kell fizetnie, ha neki felróható okból a gyakorlati helyszínről szóló előzetes értesítését követően szakítja meg a szaktárgyi vagy az összefüggő egyéni iskolai gyakorlatát, és nem teljesíti azt az adott félévben. Ha a hallgató igazolt egészségügyi ok miatt nem tudja megkezdeni a gyakorlatát vagy befejezni az elkezdett gyakorlatot, akkor a díjfizetési kötelezettség alól mentesül, és kérelmezheti a félbehagyott gyakorlat kurzusának a törlését. A térítési díj a Neptunban kerül kiírásra, a befizetési határideje minden esetben 30 nap. A rendelkezést először a 2021/2022. őszi félévben gyakorlatra jelentkező hallgatók esetében alkalmazzuk.
(HKR 133. § (3) b pont; A hallgatói térítési és szolgáltatási díjak hatályos táblázata)
A MOOC felületre feltöltendő dokumentumok (2024/2025. őszi félév)
A rövid ciklusú tanári mesterképzések gyakorlataihoz kapcsolódó dokumentumokat a hallgatónak kell feltöltenie kizárólag online formában, az erre a célra létrehozott MOOC felületre. Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a canvas.elte.hu és a mooc.elte.hu két különböző rendszer és a két felületnek nincsen kapcsolódása egymással! A MOOC kurzushoz a tanárjelöltek a saját Neptun kódjuk segítségével férhetnek hozzá, a kurzusban részt vesz továbbá minden szakmódszertanos oktató is. Amennyiben a felülettel kapcsolatos további kérdése van, hibát észlel, vagy változtatást szeretne kérni az adatokban, kérjük, írja meg a rtak.gyak@tkk.elte.hu címre.
Dokumentumok a 2023-tól felvett, rövid ciklusú tanárképzésben részt vevő hallgatók szaktárgyi tanítási gyakorlatához |
---|
Ütemterv |
Igazolólap |
Értékelőlap |