PONTSZÁMÍTÁS AZ OSZTATLAN TANÁRKÉPZÉSBEN

PONTSZÁMÍTÁS AZ OSZTATLAN TANÁRKÉPZÉSBEN

A felvétel feltételei és pontszámítás az osztatlan tanárképzés esetében 

  • érettségi bizonyítvány, 

  • az adott szakra meghatározott legalább kettő, az érettségi pontokba beszámítható érettségi vizsgaeredmény a megfelelő szinten (közép- vagy emelt szint), 

  • részvétel az előírt kizáró jellegű vizsgán (gyakorlati vizsga), 

  • a felvételi összpontszámnak el kell érnie a 280 vagy 260 pontos minimumpontszámot. 

Pontszámítás módja, intézményi pontok 

A pontszámítás általános szabályai a 2024-es évben megváltoztak, erről bővebben az alábbi oldalon olvashat: link. Az osztatlan tanárképzések esetén a jelentkezők pontszámítása néhány kivételtől eltekintve egy 500 pontos rendszerben történik, ahol maximum 400 pont szerezhető a korábbi középiskolai tanulmányi eredmények alapján, és maximum 100 pont szerezhető az ún. intézményi (az ELTÉ-re specifikusan jellemző) pontokból. 

A pontszám összeállhat a tanulmányi pontok és az érettségi pontok összegéből, hozzáadva az intézményi pontokat, vagy az érettségi pontok kétszereséből, hozzáadva az intézményi pontokat. A jelentkező pontszámát a számára legkedvezőbb módon számítják ki. 

Azon osztatlan közismereti tanárképzés esetében, ahol legalább az egyik szakképzettségre (ének-zene tanár, mozgóképkultúra- és médiaismeret-tanár, testnevelőtanár, vizuáliskultúra-tanár) történő felvétel feltétele gyakorlati vizsga teljesítése, a felvételi összpontszámot az intézményi pontok hozzáadása nélkül kell meghatározni. Egy vizsgán összesen maximum 200 pont szerezhető a vizsgaeredmény duplázásával, ehhez adódik hozzá a közismereti tanárszakon az érettségi vizsgatárgy százalékos eredménye alapján szerezhető ugyancsak 100 pont (duplázva 200). Két gyakorlati vizsga esetén a két vizsga maximum 200 pontjai adódnak össze.  

Szintén kivételként többletpont is szerezhető (akár az 500 ponton felül is) önkéntes tartalékos katonai szolgálatért, melyet az Oktatási Hivatal állapít meg. 

A gyakorlati vizsgákról részletesebben az alábbi linken olvashat. 

A pontszámításról bővebben a Felvételi tájékoztató vonatkozó fejezetében (link), és az ELTE felvételizőknek szóló oldalán is olvashat (link). 

Az ELTE osztatlan tanárképzésében az alábbi jogcímek alapján szerezhető intézményi pont (maximálisan 100 pont)

Érettségiért járó többletpont 

Emelt szintű érettségiért járó többletpont  

Az emelt szintű érettségiért (vagy azt kiváltó felsőfokú felvételi szakmai vizsgáért) kapható, ha az érettségi pontokba beszámító a vizsgatárgy, és ha az érettségi pontot a legalább 45%-os emelt szintű érettségi eredményéből számítják (tárgyanként 50 pont, maximum 100 pont).  

80% feletti középszintű érettségi eredményért járó többletpont  

A középszintű érettségiért kapható, ha a jelentkező elérte a 80%-os eredményt és ebből számítják számára az érettségi pontot (tárgyanként 33 pont, maximum 66 pont).  

Nyelvismeretért járó többletpont 

Azon szakokat leszámítva, amelyek esetében a felvételi pontszám kizárólag a gyakorlati felvételi vizsgán nyújtott teljesítményen alapul, nyelvtudás jogcímen a jelentkező a jelenlegi rendszerben, ill. feltételekkel, az alábbi pontokat kapja:  

  • B2 (középfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsga: 28 pont  

  • C1 (felsőfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsga: 50 pont.  

A nyelvismeretért maximum 50 pont szerezhető.  

Amennyiben a jelentkező egy adott idegen nyelvből egyidejűleg nyelvvizsga és emelt szintű érettségi vizsga alapján is jogosult lenne többletpontra, akkor a többletpontokat csak egyszer, a számára kedvezőbb pontszámot biztosító jogcímen kapja meg.  

Tanulmányi versenyen elért eredményért járó többletpont 

OKTV  

1−10. helyezés: 100 pont, 11−20. helyezés: 50 pont, 21−30. helyezés: 25 pont   

Nemzetközi Tudományos Diákolimpia  

Ha adott szakon pontot adó érettségi tárgyból ért el eredményt a felvételiző egyéni indulóként:  

1−3. helyezés: 100 pont.  

Országos Művészeti Tanulmányi Verseny  

1−3. helyezés (egyéni indulóként): 20 pont  

Esélyegyenlőség jogcímen kapható többletpont 

Azon szakokat leszámítva, amelyek esetében a felvételi pontszám kizárólag a gyakorlati felvételi vizsgán nyújtott teljesítményen alapul, esélyegyenlőség jogcímen a jelentkező az eddigi rendszerben, ill. feltételekkel kategóriánként (hátrányos helyzet, fogyatékosság, gyermekgondozás) 30 pontot kaphat. Esélyegyenlőség jogcímen legfeljebb 60 pontot lehet szerezni. Esélyegyenlőség jogcímen csak abban az esetben lehet pontot szerezni, ha a jelentkező más jogcímen legalább 280 pontot szerzett.  

Sportteljesítményért kapható többletpont 

Azon szakokat leszámítva, amelyek esetében a felvételi pontszám kizárólag a gyakorlati felvételi vizsgán nyújtott teljesítményen alapul, sportteljesítmény jogcímen a jelentkező az eddigi rendszerben, ill. feltételekkel, a meghatározott pontokat kapja. Sportteljesítmény jogcímen csak abban az esetben lehet pontot szerezni, ha a jelentkező más jogcímen legalább 280 pontot szerzett.  

Munkatapasztalatért járó többletpont 

Legalább egy éves munkatapasztalat köznevelési intézményben pedagógusi munkakörben: 20 pont.  

Nemzetiségi tanári szakokra történő jelentkezésért járó többletpont 

Egy szakpár esetén egyszer számítható: 10 pont.  

Szakspecifikus intézményi pont az osztatlan tanárképzésben 

Szakspecifikus intézményi pont az osztatlan tanárképzésben

Az osztatlan tanárképzésben a kémiatanári szakpártag esetén a felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél (elfogadott végzettség: vegyész technikus) esetén 32 pont, és a szakképesítésért (elfogadott végzettség: műszeres analitikus, gyógyszeripari szaktechnikus) 40 pont adható.